sharp company manufactures a product

Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set:

During March, the company purchased direct materials at a cost of $55,650, all of which were used in the production of 3,200 units of product In addition, 4,900 hours of direct labor time were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $36,750. The following variances have been computed for the month:

Required:
1. For direct materials:
(a) Compute the actual cost per foot for materials for March.
(b) Compute the materials price variance and a total variance for materials.
2. For direct labor:
(a) Compute the standard direct labor rate per hour.
(b) Compute the standard hours allowed for the month’s production.
(c) Compute the standard hours allowed per unit ofproduct.

Need your ASSIGNMENT done? Use our paper writing service to score better and meet your deadline.


Click Here to Make an Order Click Here to Hire a Writer